Łóżeczko niemowlęce dla bliźniąt

Podwójne szczęście oraz podwójna odpowiedzialność. Tak w skrócie można opisać bycie rodzicami bliźniąt. Jednak jest to stwierdzenie bardzo okrojone. Również decyzje należy podejmować podwójnie, a zwykłe wybory dotyczące zakupów dla noworodków czy niemowląt mogą się jeszcze bardziej skomplikować.

Trudną kwestię stanowi dobór odpowiedniego łóżeczka, bo o ile w przypadku jedynaka nie musimy zastanawiać się nad liczbą dzieci śpiących w jednym łóżeczku to w przypadku bliźniąt wygląda to już nieco inaczej.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o rodzajach łóżeczek dla bliźniąt oraz o tym jakie łóżeczko bliźniacze wybrać, to czytajcie dalej.

Łóżeczko niemowlęce dla bliźniąt - arenabajki.pl
Czym cechują się łóżeczka bliźniacze i jakie są ich rodzaje?

Łóżeczko podwójne dla bliźniąt – co to jest?

Łóżeczko dla bliźniaków to zazwyczaj podwójne łóżeczko skonstruowane w taki sposób, aby zajmowało ono jak najmniej miejsca i jednocześnie było wygodne i komfortowe dla dzieci i rodziców. To od ilości dostępnej przestrzeni zależy często to, na jakie łóżeczko decydują się rodzice: kwadratowe, narożne czy piętrowe.

Jakie są rodzaje łóżeczek niemowlęcych dla bliźniaków?

Możemy wyróżnić następujące rodzaje łóżeczek dla bliźniąt:

 • łóżeczka tradycyjne – należą do nich wspomniane już wcześniej łóżeczka narożne, kwadratowe oraz piętrowe,
 • łóżeczka turystyczne – są znacznie lżejsze od swoich drewnianych pobratymców, dość często istnieje możliwość montażu przegrody odgraniczającej bliźnięta zrobionej z siatki,
 • łóżeczka dostawne – można je dostawić do łóżka rodziców, przez co nie trzeba w nocy non stop zrywać się na nogi, aby zaopiekować się dziećmi, co w przypadku bliźniąt może być naprawdę męczące,
 • łóżeczka wielofunkcyjne (2w1, 3w1, 4w1) – oprócz pełnienia funkcji łóżeczka dla bliźniaków mogą zawierać dodatkowo przewijak, szuflady, a nawet komodę, całkiem popularne są łóżeczka i kołyski w jednym.

Jeśli obawiacie się łóżeczek piętrowych to strach ten jest bezpodstawny. Zapewne przyszły Wam na myśl dobrze znane wszystkim łóżka piętrowe dla starszych dzieci. Jednak zasada działania łóżeczek piętrowych dla bliźniąt jest nieco inna.

Łóżeczka piętrowe dla bliźniąt składają się z dwóch modułów: dolnego i górnego. Dolny moduł należy wysunąć, po czym można go ponownie schować poprzez wsunięcie go pod moduł górny.

Na co zwrócić uwagę wybierając łóżeczko dla bliźniąt?

Decydując się na zakup łóżeczka bliźniaczego należy wziąć pod uwagę następujące rzeczy:

 • wymiary łóżeczka – w dużej mierze jego wielkość jest zależna od przestrzeni jaką dysponujemy,
 • materac – ze względu na niestandardowe wymiary łóżeczka bliźniacze są najczęściej sprzedawane z pasującymi do nich materacykami, najlepsze są materace kokosowe, lateksowe oraz z matą lnianą,
 • szczebelki – szerokość między nimi powinna wynosić maksymalnie 6 centymetrów,
 • regulacja wysokości łóżeczka – przydatna funkcja, gdy niemowlęta zaczną siadać, najlepiej sprawdza się regulacja trójstopniowa,
 • przegroda – wbrew pozorom nie wszystkie łóżeczka mają ją w swoim wyposażeniu,
 • bezpieczeństwo – łóżeczko dla bliźniąt musi spełniać określone normy i standardy europejskie, które świadczyć będą o produkcie wysokiej jakości, stabilnym i bezpiecznym dla dzieci.

Normy, o których mowa to PN-EN 716-1:1999 oraz PN-EN 1130-1-2001.

Ponadto, wybrane modele łóżeczek posiadają dodatki w postaci szuflad, ochraniaczy na szczeble czy baldachimów.

Łóżeczko niemowlęce dla bliźniąt - arenabajki.pl
Jaki wpływ na dzieci ma ich wspólne przebywanie jednym łóżeczku? Sprawdź.

Jakie łóżeczka dla bliźniąt cieszą się największą popularnością?

Do najbardziej popularnych podwójnych łóżeczek niemowlęcych należą te wykonane z drewna. Drewniane łóżeczka cechują się wielką stabilnością oraz trwałością. Zdarza się, że z jednego łóżeczka korzysta nawet kilka pokoleń. Łóżeczka drewniane dla bliźniąt szczególnie polecane rodzicom pragnącym żyć ekologicznie.

Jakie są najczęściej spotykane wymiary łóżeczek bliźniaczych?

Najpopularniejszymi wymiarami z jakimi możemy się zetknąć są:

 • 120 cm x 120 cm,
 • 125 cm x 127 cm,
 • 131 cm x 131 cm.

Zdarzają się jednak również niestandardowe wymiary dla tego rodzaju łóżeczek, na przykład 185 cm x 78 cm. Są one jednak rzadkością.

Spanie w jednym łóżeczku – czy to dobry pomysł?

Wspólne spanie bliźniąt blisko siebie to doskonałe rozwiązanie, które umożliwiają łóżeczka bliźniacze. Rodzeństwo czuje się bezpieczniej oraz ma zapewniony lepszy komfort psychiczny, gdy mogą się przebywać blisko siebie. Efektem tego jest spokojniejszy oraz dłuższy sen niemowląt. Wspólne przebywanie w jednym łóżeczku pozwala również na szybsze i bardziej skuteczne uspokojenie maluchów.

Jakie łóżeczko bliźniacze wybrać?

Możemy zetknąć się z paroma rodzajami łóżeczek niemowlęcych dla bliźniąt. Jednak najpopularniejszym wyborem są łóżeczka wykonane z drewna, w którym niemowlęta mają możliwość spania tuż obok siebie. Łóżeczka te ewentualnie przedzielone są przegrodą. Jeśli często podróżujemy, to w przypadku łóżeczek podwójnych, tak samo jak i pojedynczych, możemy zdecydować się na zakup łóżeczka turystycznego.

Łóżeczko niemowlęce dla bliźniąt - arenabajki.pl
Jakie jest zdanie o łóżeczkach dla bliźniąt? Gdzie można je kupić oraz jaki jest ich koszt?

Opinie

Łóżeczka bliźniacze to dobre rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić pieniądze, jak i miejsce w pomieszczeniu. Wymiary łóżeczek dla bliźniąt są bowiem mniejsze niż dwóch pojedynczych łóżeczek dziecięcych.

Dodatkowo, można je idealnie dobrać do możliwości swojego domu czy mieszkania. Jest to zasługą tego, że łóżeczka dla bliźniąt możemy spotkać w wariancie standardowym kwadratowym, jak i narożnym.

Producenci i ceny

Łóżeczka niemowlęce dla bliźniąt produkują firmy BabyHome, Dream on Me, Gemini, Graco, Feretti, Micuna czy Tutti Bambini. Ceny łóżeczek wahają się od około 500 złotych do około 3500 złotych. Zależą one od materiału z jakiego zostało wykonane łóżeczko, jego wymiarów oraz designu.

Co sądzicie o łóżeczkach dla bliźniąt? Jako rodzice bliźniaków wolicie kupić jedno łóżeczko bliźniacze, czy dwa pojedyncze?

Dajcie znać w komentarzach.

Leave a Comment