Kask jeździecki dla dzieci / Jaki wybrać i kupić?

W większości szkółek jeździeckich istnieje możliwość wypożyczenia kasków do jazdy konnej, zarówno dla dzieci, jak i dla młodzieży i dorosłych. Kask jednak powinien być idealnie dopasowany do kształtu głowy. W przeciwnym razie grozi to jego spadaniem na oczy lub na tył głowy, a w takim wypadku nie będzie stanowił żadnej ochrony w razie ewentualnego upadku.

Co więcej, może sam stać się przyczyną urazu. Jaki kask jeździecki dla dzieci wybrać wobec tego? Wybór dobrego kasku do jazdy konnej dla dzieci to więc konieczność, dlatego dziś przedstawiamy kilka spraw, na które trzeba zwrócić uwagę podczas zakupów.

Kask do nauki jazdy konnej dla dzieci
Kask do nauki jazdy konnej dla dzieci / Gdzie kupić? Jaka cena? Sprawdź opinie!

Regulacja w kasku jeździeckim dla dzieci

Kask do jazdy konnej dla dzieci z regulacją pozwala na idealne dopasowanie poprzez znajdujące się z tyłu pokrętło. Dzięki niemu też kask prawdopodobnie dłużej posłuży dzieciom – będzie „rósł” wraz z nimi. Kaski z regulacją dostępne są w trzech rozmiarach: S, M i L, jednak zakres obwodów głowy, jakie obejmują, może się różnić zależnie od producenta.

Kaski do jazdy konnej dla dzieci bez regulacji

Kaski jeździeckie dla dzieci bez regulacji są najczęściej bezawaryjne, ponieważ mówiąc wprost, nie ma się w nich co zepsuć – brakuje w nich części mechanicznych. Przed zakupem takiego kasku należy zmierzyć ciasno obwód głowy nad uszami, a do wyniku pomiaru dodać 1 cm i zaokrąglić wymiar w górę do pełnej liczby. W przypadku kasków jeździeckich dla dzieci bez regulacji jest jednak pewien problem. Nie można ich dopasować do kształtu głowy. Kaski takie robione są z myślą o głowach o owalnym kształcie. Jeśli dziecko ma bardziej okrągłą lub szeroką w skroniach główkę, kask będzie zawsze źle dopasowany.

Jak znaleźć odpowiedni rozmiar kasku jeździeckiego dla dzieci?

Na początku należy podkreślić: nie kupujemy kasku „na wyrost”, ponieważ nawet możliwość regulacji nie sprawi, że będzie się on odpowiednio trzymał na głowie.
Oto średnie rozmiary głowy dzieci:

  1. Obwód głowy dziecka w wieku od 6 do 10 lat to 53-54 cm. Rozmiar kasku, jaki wówczas kupujemy, to 54 lub 55.
  2. Starsze dziewczynki mają średnio obwód głowy 55-56 cm. Rozmiar kasku, jaki kupujemy, to 56-57 cm
  3. Starsi chłopcy mają średnio obwód głowy 57-58 cm, a rozmiar kasku, jaki wówczas kupujemy, to 58-59 cm.

Kask założony na głowę powinien być wygodny i nie może się zsuwać podczas ruszania nią na boki.

Jeszcze o dopasowaniu kasku do jazdy konnej dla dzieci

W sklepach można znaleźć kaski dla dzieci o szerokim przedziale rozmiarów, na przykład 51-75 cm. Chociaż skorupy takich kasków spełniają normy bezpieczeństwa, nie nadają się dla skrajnych rozmiarów. Uważa się, że kaski do jazdy konnej dla dzieci (i nie tylko!) powinny mieć rozmiary obejmujące maksymalnie 4 cm.

Wentylacja w kasku jeździeckim dla dzieci

Nowoczesne kaski do jazdy konnej dla dzieci wyposażone są w otwory wentylacyjne pozwalające na odpowiednią cyrkulację powietrza oraz we wkładki absorbujące pot, które można wyjąć i wyprać.

Kask jeździecki dla dzieci
Kask jeździecki dla dzieci / Zobacz jaki wybrać i kupić?

Rodzaje zapięć w kaskach jeździeckich dla dzieci

Kaski jeździeckie dla dzieci mogą mieć trzy- lub czteropunktowe zapięcia. Dzięki temu zapięty na głowie kask nie przesuwa się podczas jazdy. Im więcej możliwości regulacji pasków, tym lepiej będzie można dopasować kask. Niektóre modele wyposażone są w miękkie podszycie paska pod brodą, chroniące przed otarciami.

Ile kosztuje dobry kasy do jazdy konnej dla dzieci?

Cena kasków jeździeckich dla dzieci

Cena kasków do jazdy konnej dla dzieci mieści się w przedziale cenowym od 150 do ponad 2000 złotych. Skąd taka różnica? Droższe modele często pozwalają na lepsze osadzenie na głowie i mają dodatkowe, miękkie wykończenia wewnątrz skorupy. Zapewniają też lepszą wentylację, a skorupa wykonana jest z materiałów odpornych na zarysowania i zabrudzenia. O cenie decyduje też często staranność wykonania i estetyka.

Gdzie kupić najlepsze kaski jeździeckie dla dzieci?

Producenci kasków jeździeckich dla dzieci

Producenci mający w swojej ofercie kaski jeździeckie dla dzieci to między innymi Kerbl, Waldhausen, Busse, Covalliero, Horze, HKM, Uvex i Equi-Theme. Duży wybór kasków jeździeckich dla dzieci znajdziesz np. w dobrym sklepie dla jeźdźców gdzie możesz dla swojego dziecka wybrać najlepszy kask jeździecki.

A co z bezpieczeństwem?

Certyfikat bezpieczeństwa kasku jeździeckiego dla dzieci

Sklepy jeździeckie mogą sprzedawać wyłącznie kaski do jazdy konnej dla dzieci z aktualną normą bezpieczeństwa: VG1 01.040 2014-12.

Opinie o kaskach jeździeckich dla dzieci

Kask do jazdy konnej dla dziecka to jeden z najważniejszych zakupów w karierze małego jeźdźca, dlatego dobrze jest poradzić się innych, doświadczonych rodziców. Jeśli masz jakiekolwiek spostrzeżenia związane z zakupem kasków dla dzieci, zapraszamy do podzielenia się nimi w komentarzach. Twoje opinie mogą pomóc innym w wyborze dobrego kasku dla dziecka!

Write a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *