Karuzela do łóżeczka – jaką wybrać i kupić?

Karuzela mocowana do niemowlęcego łóżeczka to dodatek niemal legendarny. Chociaż nie jest to obowiązkowy element każdej wyprawki dla niemowlaka to warto przemyśleć zakup tej zabawki. Może ona bowiem wspomóc rozwój naszego dziecka, a także zająć je na dość długi czas.

Jeśli zastanawiacie się czym jest karuzela nad łóżeczko, jakie są jej rodzaje, a przede wszystkim jak wybrać dobrą karuzelę, to czytajcie dalej.

Czym jest karuzela nad łóżeczko?

Karuzela to pałąk z zabawkami, który umocowany jest na stelażu. Stelaż ten mocuje się do łóżeczka. Cała zabawa polega na ruchu zabawek w powietrzu, które śledzi małe dziecko.

Wybór pośród karuzeli jest ogromny i owe widowisko może być dodatkowo urozmaicane przez funkcje dodatkowe znajdujące się w karuzeli, jak pozytywka czy projektor mogący pokazywać przeróżne kształty.

Jakie są rodzaje karuzeli na łóżeczko?

Chociaż karuzela sama w sobie jest zabawką dość prostą, to możemy spotkać ją w kilku wariantach.

Do wyboru mamy:

 • karuzelę tradycyjną,
 • karuzelę nakręcaną,
 • karuzelę zasilaną bateriami,
 • karuzelę na pilota.

Jest to jednak zaledwie wierzchołek góry lodowej. W zależności od oferowanych funkcji dodatkowych możemy zetknąć się z jeszcze innymi odmianami karuzeli do łóżeczka. Największą popularnością cieszą się jednak karuzele z pozytywką, które działają poprzez nakręcanie.

Karuzela do łóżeczka - arenabajki.pl
Jak wybrać odpowiednią dla naszego dziecka karuzelę nad łóżeczko?

Jak wybrać najlepszą karuzelę do łóżeczka?

Wybierając karuzelę na łóżeczko warto zwrócić uwagę na rzeczy takie jak:

 • rodzaj mocowania karuzeli – czy będzie ono solidne, stabilne oraz dopasowane do łóżeczka niemowlęcego, które posiadamy,
 • rodzaj zasilania karuzeli – na baterie czy nakręcana,
 • tworzywo z jakiego wykonano stelaż karuzeli oraz zabawki – najczęściej mamy do czynienia ze stelażem z plastiku oraz pluszowymi maskotkami,
 • bezpieczeństwo – karuzela powinna posiadać wszelkie niezbędne atesty oraz certyfikaty poświadczające bezpieczeństwo oraz wysoką jakość wykonania,
 • kolorystyka zabawek – najlepiej sprawdzają się zabawki o intensywnych, jaskrawych barwach, jeśli chcemy pomóc zmysłowi wzroku w prawidłowym rozwoju to wybierzmy karuzelę kontrastową,
 • liczba zabawek na pałąku – zbyt duża ilość zabawek spowoduje chaos w myślach dziecka, najlepsze są karuzele, które mają przymocowane po 3 – 4 zabawki.

Istotne są również funkcje dodatkowe, jednak o nich powiemy więcej za chwilę.

Funkcje dodatkowe w karuzelach nad łóżeczko

Karuzele, oprócz swoich podstawowych funkcji, oferują również całe multum dodatkowych możliwości, które pozwalają na łatwiejsze uspokojenie dziecka.

Wśród nich znajdziemy takie udogodnienia jak:

 • czasomierz, który pozwala na dokładne zaplanowanie długości czasu grania kołysanek,
 • czujnik płaczu, który sprawia, że karuzela włącza się automatycznie po wykryciu głośnego dźwięku,
 • lampka nocna,
 • możliwość wgrania własnych utworów do karuzeli,
 • dwa tryby pracy karuzeli (nocny oraz dzienny),
 • pozytywka,
 • projektor,
 • wgrane fabrycznie do urządzenia kołysanki.

Możemy również spotkać się z karuzelami, które mają możliwość montażu na różnych powierzchniach. Dzięki takiemu rozwiązaniu tę samą karuzelę możemy zamontować na stałe przy łóżeczku, a w razie potrzeby przyczepić ją na czas spaceru do dziecięcego wózka.

Kiedy przyda się karuzela nad łóżeczko?

Karuzela jest zarówno pierwszą zabawką dziecka, jak i miłym dla oka oraz praktycznym dodatkiem. W przypadku noworodka karuzela nie musi być jeszcze obecna w jego życiu. Brak ostrości widzenia po otwarciu oczu sprawi, że z trudem będzie dostrzegać kształty.

Jednak nie tylko widzenie na tym etapie jest ograniczone, ale również radzenie sobie z bodźcami płynącymi z otaczającego świata. Nadmiar bodźców może sprawić, że dziecko zamiast relaksu będzie odczuwało niepokój. Wszystko przez wspomnianą już nadmierną ilość sygnałów ze świata zewnętrznego.

Dlatego też najlepszym czasem do przymocowania karuzeli do łóżeczka jest, gdy dziecko ma około 2-3 miesięcy życia. W tym czasie będzie ono już zdolne do podziwiana wiszących nad nim zabawek czy podążania za nimi wzrokiem.

Z kolei czas demontażu karuzeli to moment, w którym dziecko podejmuje próby do samodzielnego siadania. Najczęściej ma to miejsce w przedziale od 5 do 6 miesiąca życia.

Karuzela do łóżeczka - arenabajki.pl
Na co zwracać uwagę przy wyborze karuzeli do łóżeczka?

O czym pamiętać przy zakupie karuzeli do łóżeczka niemowlęcego?

Sprawdzajmy, nawet kilkukrotnie, czy mamy do czynienia ze stabilną karuzelą, która będzie mocno trzymać się ramy łóżeczka. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo to podstawa. Zawsze warto też zwracać uwagę na oferowane przez producenta dodatki czy wspomniane już wcześniej funkcje dodatkowe. Niejednokrotnie decydują one na równi ze stabilnością i jakością wykonania karuzeli, o tym czy kupimy dany produkt.

Producenci i ceny karuzeli na łóżeczko

Do producentów karuzeli nad niemowlęce łóżeczko należą firmy takie jak Baby Mix, Baby Moov, BabyOno, Chicco, Done by Deer, Fehn, Goki, Iso Trade, Jabadabado, Lean Toys, Little Dutch, Malplay, Sauthon, Trudi czy Vtech. Ceny zależą od rodzaju danej karuzeli i wahają się od około 20 do 300 złotych.

Opinie

Chociaż karuzela nad łóżeczko nie należy do obowiązkowych zakupów w trakcie kompletowania wyprawki to warto przynajmniej zastanowić się nad jej zakupem. Dobrze dobrana karuzela pomoże uspokoić czy uśpić dziecko, a także będzie stanowić ciekawy, dla dopiero poznającego świat maleństwa, element otoczenia, który można obserwować i wodzić za nim wzrokiem.

Jednak wiele zależy również od tego jaką karuzelę wybraliśmy dla niemowlęcia i gustu dziecka. Nie każdy niemowlak może gustować w określonych dźwiękach. Wtedy te zamiast usypiać mogą stać się sprawcami płaczu. Na szczęście, sytuacje tego rodzaju mają miejsce dość rzadko.

Czy Wasze dziecko miało karuzelę nad łóżeczkiem? Jeśli tak, to co zdecydowało o wyborze akurat takiej, a nie innej karuzeli?

Dajcie znać w komentarzach.

Write a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *