Fotelik samochodowy 9-36 kg

Fotelik samochodowy 9-36 kg jest prawdopodobnie ostatnim siedziskiem, jakie będziemy musieli zakupić dla naszego dziecka. To wcale nie znaczy, że jego wybór jest najmniej ważny – wręcz przeciwnie, bo w założeniu ma on nam posłużyć od 1-3 roku życia dziecka do nawet 12 roku życia.

Jeśli właśnie stoisz przed zakupem odpowiedniego fotelika 9-36 kg dla swojego dziecka, to jesteś w dobrym miejscu! Powiemy Ci, na co zwrócić uwagę, a czego unikać, na końcu zaś znajdziesz ranking z nazwami konkretnych modeli.

Fotelik samochodowy 9-36 kg – przepisy

Przepisy w Polsce nakładają na kierowcę obowiązek wożenia dziecka w odpowiednio przystosowanym do tego foteliku. Po zmianie przepisów w tym zakresie nie obowiązuje już górna granica wieku, jaką było 12 lat. Obecnie dzieci muszą podróżować w foteliku do osiągnięcia przez nie wzrostu 150 cm. W praktyce granicą jest także waga 36 kg, ponieważ na polskim rynku próżno szukać fotelików homologowanych dla cięższych dzieci.

No właśnie, homologacja. Jest bardzo ważna, ponieważ jeśli przewozimy dziecko w foteliku, który jej nie posiada (na przykład kupionym na popularnych chińskich portalach aukcyjnych), narażamy się na takie same konsekwencje, co w przypadku jego braku.

Fotelik samochodowy 9-36 kg
Fotelik samochodowy 9-36 kg / Jaki wybrać? Gdzie kupić? Cena, opinie i ranking

Fotelik samochodowy 9-36 kg – możliwości

Szukając fotelika samochodowego 9-36 kg, mamy następujące możliwości, obejmujące ten zakres wagowy:

 • Foteliki 0-36 kg
 • Foteliki 9-36 kg

Jeśli natomiast szukamy fotelika dla młodszego dziecka (poniżej 4 roku życia) i chcemy, by był bezpieczny, możemy poszukać fotelików tyłem do kierunku jazdy, obejmujących zakres:

 1. 0-25 kg
 2. 9-25 kg
 3. 0-23 kg

Co prawda, stwarza to konieczność późniejszej wymiany fotelika na większy, ale zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Kierunek jazdy w foteliku samochodowym 9-36 kg

Zasadniczo, większość fotelików samochodowych 9-36 kg oferuje pozycję przodem do kierunku jazdy. Jest ona odpowiednia dla dzieci starszych niż osiemnaście miesięcy, a najlepiej mających ponad 4 lata.

Na rynku znajdziemy jednak wyjątki, które rosną razem z dzieckiem. Malucha możemy przewozić do 18 kg tyłem, po czym odwracamy fotelik i do 36 kg wozimy go przodem. Jest to najbezpieczniejsza opcja, jeśli kupujemy fotelik samochodowy 9-36 kg zaraz po łupinie (foteliku 0-13 kg).

Montaż fotelika samochodowego 9-36 kg

W foteliku samochodowym 9-36 kg spotykamy dwa systemy montażu:

 • ISOFIX
 • 3-punktowy pas bezpieczeństwa

Foteliki samochodowe 9-36 kg na ISOFIX montujemy do specjalnych zaczepów, które znajdziemy w dolnej części kanapy. Posiadają go wszystkie nowe samochody, ponieważ od pewnego czasu jest montowany obligatoryjnie, ale w wielu starszych autach także się znajdzie. Jeśli masz wątpliwości, czy Twój samochód wyposażony jest w ISOFIX, najlepiej zadzwonić do ASO, podać numer seryjny samochodu i poprosić o sprawdzenie.

Montaż fotelika samochodowego 9-36 kg 3-punktowym pasem bezpieczeństwa jest bardziej uniwersalny i sprawdzi się w większości samochodów, nawet w tych starszych.

Fotelik 9 36 kg
Fotelik 9 36 kg / Jaki najlepszy? Opinie rodziców, cena i opinie

Uprząż wewnętrzna w foteliku samochodowym 9-36 kg

Niektóre foteliki samochodowe 9-36 kg wyposażone są w uprząż, czy też pasy wewnętrzne, zazwyczaj 5-punktowe. Mowa głównie o modelach montowanych na ISOFIX. Uprzęży wewnętrznej używamy zgodnie z instrukcją, zazwyczaj do 18-20 kg, później zapinamy już dziecko pasem samochodowym.

Jeśli decydujemy się na fotelik samochodowy 9-36 kg z pasami wewnętrznymi, sprawdźmy, czy posiadamy w samochodzie system Top-Tether (symbol kotwicy), ponieważ zazwyczaj będzie on wymagany dla bezpieczeństwa dziecka w razie wypadku.

Fotelik samochodowy 9-36 kg czy podstawka samochodowa?

Wielu rodziców postanawia ograniczyć wydatki i zamiast dobrego fotelika samochodowego 9-36 kg kupić podstawkę, tak zwany booster lub nieco mniej elegancko „poddupnik”. Może się to okazać zgubną drogą.

Gdy dziecko siedzi tylko na podstawce samochodowej, pas naramienny może być przeprowadzony nieprawidłowo, po szyi malucha. W razie wypadku skutkuje to poważnymi obrażeniami. Co więcej, podczas zderzenia może dojść do zjawiska zwanego nurkowaniem, gdy podstawka wysuwa się spod pupy malucha, a dziecko wypada z pasów i bezwładnie uderza w fotel z przodu lub wpada pod niego. Chyba nie musimy mówić, jak groźne może się to okazać.

Czy więc podstawki samochodowe zawsze są złe? Niekoniecznie. Jeśli nie ma innej możliwości, na przykład dziecko jedzie autobusem z przedszkola, lepsza podstawka niż nic. Również montaż na ISOFIX może zapobiec zjawisku nurkowania, a przez to nieco zwiększyć bezpieczeństwo.

Mimo wszystko, jeśli tylko możemy, kupmy fotelik samochodowy 9-36 kg, aby zapewnić maluchowi maksimum bezpieczeństwa. W takiej konstrukcji zapewnimy poprawny przebieg pasa biodrowego, by nie spowodował urazów brzucha, piersiowego, który będzie poprawnie przebiegał po ramieniu, a nie po szyi, a także dodatkową ochronę boczną w razie uderzenia w drzwi pojazdu od strony dziecka.

Jaki fotelik samochodowy 9-36 kg kupić?

Foteliki samochodowe 9-36 kg są przez producentów doposażone w wiele dodatkowych funkcji. Zwróćmy uwagę na:

 • Regulację zagłówka – im więcej poziomów, tym lepiej dostosujemy wysokość do wzrostu dziecka,
 • Regulację pozycji oparcia – to pozwala dopasować fotelik do kształtu kanapy, a także przygotować pozycję spoczynkową do wygodnego snu dziecka,
 • Uchwyty na kubek / butelkę – pamiętajmy, by w miarę możliwości unikać sytuacji, gdy dziecko pije lub je podczas jazdy, ale czasem jest to konieczność,
 • Prowadnice pasów bezpieczeństwa,
 • Łatwość ściągania tapicerki do prania
 • Oceny w testach bezpieczeństwa – im więcej gwiazdek ADAC za bezpieczeństwo, tym lepiej.
Jaki Fotelik samochodowy 9-36 kg
Jaki Fotelik samochodowy 9-36 kg wybrać? Który najlepszy?

Najlepszy fotelik samochodowy 9-36 kg

Aby znaleźć najlepszy fotelik samochodowy 9-36 kg dla swojego dziecka, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na modele, które w testach ADAC uzyskały 4 lub więcej gwiazdek za bezpieczeństwo.

Następnie dobrze byłoby przymierzyć poszczególne modele do samochodu, ale przede wszystkim do dziecka. Każdy maluch ma inną budowę ciała i siedzisko, które sprawdziło się u jednego dziecka, u innego może nie zapewniać prawidłowej pozycji pasów bezpieczeństwa – a to kluczowa kwestia, jeśli chodzi o przewożenie swoich pociech.

Najlepszy fotelik samochodowy 9-36 kg będzie zrobiony z trwałych, bezpiecznych materiałów, a przy tym zapewni poprawny przebieg pasów biodrowego i piersiowego.

Gdzie kupić fotelik samochodowy 9-36 kg?

Dobre foteliki samochodowe 9-36 kg kupimy w specjalistycznych sklepach, gdzie zazwyczaj jest możliwość ich przymierzenia. Możemy się też zdecydować na zakupy online, szczególnie jeśli sprzedawca pozwala na zwrot w ciągu 14 dni roboczych, gdyby się okazało, że jednak siedzisko nie pasuje do naszego malucha.

Producenci fotelików samochodowych 9-36 kg to między innymi Britax-Romer, Graco, Nuna, Joie, Jane, Diono, Maxi-Cosi i inni.

Cena fotelika samochodowego 9-36 kg

Choć homologowane siedzisko dla dziecka może kosztować nawet 100 zł, to za bezpieczny i dobry fotelik samochodowy 9-36 kg zapłacimy od 500 zł do nawet ponad 2000 zł. Wydatek jest spory, ale rozkłada się na wiele lat i zapewnia bezpieczeństwo naszemu dziecku.

Opinie o fotelikach samochodowych 9-36 kg

Eksperci są zgodni – dzieci powinniśmy wozić w odpowiednio dobranych fotelikach, a dla pociech w wieku od roku do 12 lat odpowiedni będzie właśnie fotelik 9-36 kg. A Wy macie doświadczenia w tej kwestii? Jeśli Wasze dziecko podróżowało na takim siedzisku, napiszcie koniecznie, jaki model wybraliście i dlaczego. Czekamy na Wasze opinie o fotelikach samochodowych 9-36 kg!

Fotelik samochodowy 9-36 kg / Ranking najlepszych

W tak ważnym zakupie, jak fotelik samochodowy 9-36 kg dla dziecka, warto zaufać sprawdzonym rozwiązaniom. Jeśli poszukujesz konkretnych modeli, znajdziesz je w naszym rankingu najlepszych fotelików samochodowych 9-36 kg.

Write a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *